Kontakta oss

United International Pictures distribuerar film på bio från Universal Pictures, Paramount Pictures och Sony Pictures. Har du några frågor angående våra biofilmer är du alltid välkommen att kontakta oss.

Om du har förfrågningar om DVD och Blu-ray, gällande filmer från Universal Pictures och Sony Pictures, kontakta Universal Sony Pictures Home Entertainment Nordic AB på mailadress: publicity@unisphe.se eller telefon: 08‑629 68 30

Om du har förfrågningar om DVD och Blu-ray, gällande filmer från Paramount Pictures, kontakta Helena Stenhammar på E-post helena.stenhammar@umg.se eller mobil 070-438 72 54.

Har du några frågor är du alltid välkommen att kontakta oss:

United International Pictures
Box 9502, 102 74 STOCKHOLM
Tel: 08-55 60 65 70
Fax: 08-55 60 65 89

Besöksadress:
Hornsbruksgatan 19, 2tr

MARKNADSAVDELNINGEN:

Media
Eva Marklund-Simmo
E-post: eva_marklund-simmo@uip.se
Telefon: 08-55 60 65 80

Promotion
Sandra Nordén
E-post: sandra_norden@uip.se
Telefon: 08-55 60 65 78

Press
Helena Stenhammar
E-post: helena.stenhammar@umg.se
Telefon: 070-438 72 54

Online och sociala medier
Johan Baldesten
E-post: johan_baldesten@uip.se
Telefon: 08-55 60 65 85

Marknadschef
Anna Wig
E-post: anna_wig@uip.se
Telefon: 08-55 60 65 72

FÖRSÄLJNINGSAVDELNINGEN:

Försäljning
Alexander Drugge
E-post: alexander_drugge@uip.se
Telefon: 08-55 60 65 77

Försäljningschef
Denis Dahlin
E-post: denis_dahlin@uip.se
Telefon: 08-55 60 65 76

VD
Zoran Slavic
E-post: zoran_slavic@uip.se
Telefon: 08-55 60 65 75